Elhunyt Bolvári Andrásné Ica néni, a kalocsai Népművészet Mestere

Írta ekkor 2020-04-16

Elhunyt Bolvári Andrásné (1940-2020), ahogy sokan ismerték és emlegették, “Ica néni”, aki 2019-ben vehette át a Népművészet Mesterének járó kitüntetést.

fotó: MTI

A rangos elismerés átvétele kapcsán beszélgettünk tavaly nyáron tartalmas életútjáról, pályájáról, arról a hagyománykincsről, amelyet évtizedeken át igyekezett életben tartani és továbbadni a következő generációnak.

Szakmárról Kalocsára, sikerek és nehézségek, örömök és bánat, aztán egy váratlan reneszánsz – minderről mesélt Turmix magazinunkban Bolvári Andrásné – ezzel a beszélgetéssel búcsúzunk tőle.

Bolvári Andrásné, „Ica  néni” 1940-ben született Szakmáron, egy Kalocsa melletti településen. Nagyanyja híres íróasszony volt – Bárth János utal rá könyvében – , tőle tanulta a kalocsai motívumokat. Gyermekkorától fogva érdeklődött a népi motívumok megrajzolása iránt.

1958-71 között a Kalocsai Háziipari Szövetkezetben dolgozott kézi hímzőként.

1971-72-ben a herendi porcelángyárban dolgozott, itt tanulta meg a porcelánfestés technológiáját.

1975-ben porcelánfestő szakvizsgát tett Herenden.

1972-1989-ig a Kalocsai Porcelánfestő Üzem munkatársa volt. Alapítóként kezdetben csoportvezetőként, majd művezetőként dolgozott. A porcelánokon megjelenő népművészeti motívumok tervezése, illetve a termelésirányítás volt a feladata.

Munkája során készített terveit az Iparművészeti Lektorátus zsűrizte, ezekből számtalan dicséretes minta született. (98-as étkészlet) Az általa készített dekorokat Európa számos országában, az USA-ban és Japánban is nagy számban értékesítették.

1995-től saját családi kisvállalkozás, a Panita Bt. alapítója, tulajdonosa, művészeti vezetője. A vállalkozás a kalocsai népművészeti hagyományok ápolására, megőrzésére, továbbadására jött létre. A munkatevékenységek a hagyományos pingálástól a modern technológiákon át a porcelánfestésig, illetve a kézi varrástól a gépi varrott riseliőkön keresztül a mai modern divatruházatokig terjednek. A munkafolyamatokban a tervezéstől a kivitelezésig részt vesz.

A népi motívumok szeretete egész életét meghatározza, hiszen ma is aktívan részt vesz az alkotó munkában. Azok közé a kimagasló alkotók közé tartozik, akik a tervezéstől a kivitelezésig a munkafolyamat minden részletét ismerik.

Textíliákra mintát tervez, mindezt kézzel és géppel hímezni is tudja, ért a pingáláshoz, tojásfestéshez, a használati tárgyak, többek között a porcelán festéséhez. Kalocsán éveken át tanította a népi motívumok tervezését és festését a gimnazistáknak. Ő tervezte és készítette el több templom oltárterítőjét. A legnagyobb munkája a jánoshalmi Szent Anna templom összes oltárterítőjének megtervezése és megvarrása, ahol a főoltár 4,5 m átmérőjű.

Számos országban pingált, kiállításokon vett részt. 2013-ban a washington-i Smithsonian Folklife Festivalon képviselte a kalocsai népművészetet. 2019-ben Dubaiba kapott meghívást egy nemzetközi folklór fesztiváltra.

Hrivnák Tünde divattervező „BY ME” kollekciójához készített a kalocsai népi díszítő elemeket.

Aktív tagja volt a Mezei Virágok Népdalkörnek, a Hagyományőrzők Kézműves Közösségének.

A Varajti Gizella Színjátszó Kör autentikus színpadi megjelenéséhez is sok segítséget kapott Ica nénitől.

A kalocsai népi motívumok ismerője, alkotója, átörökítője.

A Népművészet Mestere kitüntetést 2019-ben vette át.

Ica néni alkotótársa, Hrivnák Tünde így emlékezett meg róla:


Olvasói kommentek

Komment írás

Az e-mail címed nem kerül nyilvánosságra. Required fields are marked *

19 − tizenegy =


KORONAfm100

itthon vagy...

Most szól
KORONAfm100
Itthon vagy...