Nemzetközi atomenergetikai képzés zajlik Pakson a NAÜ szervezésében
Írta Arany Lucaekkor 2025-06-05
Kéthetes regionális képzés vette kezdetét június 2-án Pakson, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szervezésében, az INPRO projekt keretében.
A program házigazdája az MVM Paksi Atomerőmű Zrt., a résztvevők pedig több mint húsz országból érkeztek – köztük Oroszországból, a volt szovjet utódállamokból, valamint Lengyelországból, Horvátországból, Szerbiából, Boszniából és Marokkóból.
Az „Innovatív Atomreaktorok és Üzemanyagciklusok Nemzetközi Projektje” (INPRO), amely 2000 óta működik a NAÜ egyik kiemelt programjaként, átfogóan vizsgálja a nukleáris energia fenntarthatóságát, és támogatja a hosszú távú energiastratégia kidolgozását világszerte. A képzés célja, hogy segítse a résztvevő országokat a biztonságos, gazdaságos és környezetbarát atomenergia-rendszerek kialakításában és bevezetésében.
A paksi képzés, amely a „School on Strategic Planning for Sustainable Nuclear Energy” nevet viseli, gyakorlati és elméleti programokat is tartalmaz. A megnyitón Kovács Pál, az MVM Paksi Atomerőmű kabinetfőnöke köszöntötte a vendégeket, és ismertette Magyarország atomenergia-politikáját. – Amit át tudunk adni, az az elmúlt negyven év tapasztalata – fogalmazott. Hozzátette: bár Magyarország nem gyárt üzemanyagot és nem szállít reaktortechnológiát, a nukleáris energia területén így is komoly háttérrel rendelkezik. Itt működik atomerőmű, kiégett fűtőelemek átmeneti tárolója, végleges hulladéktároló, kutatóintézet, egyetemi oktatóbázis, sőt lézerkutató is.
A program során a résztvevők ellátogatnak a paksi atomerőműbe, a Paks II. beruházási területre, megtekintik a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolóját, valamint a bátaapáti Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolót is. A két hét alatt számos olyan témát érintenek majd, amelyek fontosak lehetnek a nemzeti atomenergetikai döntések előkészítésében.
Ahmed Irej Jalal, a képzés egyik vezetője elmondta: céljuk, hogy megosszák a nukleáris energia alkalmazásával kapcsolatos tapasztalatokat azokkal az országokkal, amelyek fontolgatják annak bevezetését. Kiemelte, hogy a legnagyobb kihívás ma az, hogyan lehet a nukleáris energiát a klímaváltozás hatásainak mérséklésére használni. – A technológia adott, de meg kell vizsgálni, hogyan illeszthető egy adott ország energetikai rendszerébe – hangsúlyozta. Hozzátette: a képzés akkor is hasznos, ha még nem született döntés az atomenergia bevezetéséről, hiszen segíti a stratégiai gondolkodást és a felelős döntéshozatalt.