137 éves a gépzongora: Liszt és Bartók műveket is megőrzött

Írta ekkor 2018-10-04

Ma van 137 éve, hogy Edward Leveaux szabadalmaztatta a gépzongorát.

A gépzongora az egyik első hangrögzítő eszköz volt a technikatörténetben. A gépzongorás hangfelvételeknél sűrített levegővel működő úton, lyukkártyák segítségével egy papírtekercsre rögzítették a zongorahang magasságát, időtartamát és erősségét. Lejátszáskor egy fújtató szabályozza a mechanikát. A gépzongora vákuummal működik, a fújtatók tulajdonképpen szélládák, ahol a vákuum keletkezik. Pedállal vagy motorral állították elő a szükséges energiát.  A mai napig gyárt a QRS cég zongoratekercseket.

A gépzongora különböző, eltérő megoldásokkal alkalmas volt hangrögzítésre. Például Liszt Ferenc barátaival és tanítványaival is készítettek már gépzongorás felvételeket. Hasonló módon, a papírtekercsek megfejtése révén sikerült Bartók Béla zongoraműveit a szerző előadásában is megismerni. Egyes zongoristák játékát egyedül ez az eszköz őrizte meg.

Érdekességek:

Nyikita Mihalkov, Oscar-díjas orosz rendező egyik filmjében, az Etűdök gépzongorára című Csehov-adaptációjában a „főszereplő” a gépzongora.
Conlon Nancarrow amerikai zeneszerző igen nehezen előadható (vagy ember által előadhatatlan) zongoraműveinek egy részét közvetlenül gépzongora papírszalagra lyukasztotta manuálisan.

Közel 140 évvel ezelőtt Edward Leveaux szabadalmaztatta a gépzongorát, akkor még egészen biztos nem sejtette, hogy Michael Jackson – Smooth Criminal slágere ilyen jól fog rajta szólni

Forrás: wikipedia.org/youtube.com


Olvasói kommentek

Komment írás

Az e-mail címed nem kerül nyilvánosságra. Required fields are marked *

4 × három =


KORONAfm100

itthon vagy...

Most szól
KORONAfm100
Itthon vagy...