Fejtsd meg a fejtörőt és nyerj Buborék koncertjegyet!

Írta ekkor 2018-12-21

1913-ban, megjelent a világ első keresztrejtvénye a Sunday New York World-ben.
A keresztrejtvény elődjének számító feladványok már a 19. századi Angliában megjelentek, 1873-tól az amerikai a St. Nicholas gyermekmagazin hasábjain is felbukkantak. Olaszországban is volt ilyen próbálkozás, 1890. szeptember 14-én az Il Secolo Illustrato della Domenica magazin tett közzé egy függőlegesen és vízszintesen is 4-4 kockából álló, sötét kockák nélküli szóvadászatot Időtöltéshez címmel.
A mai értelemben vett keresztrejtvény megszületését hivatalosan mégis 1913. december 21-ére datáljuk, szülőatyjának pedig a liverpooli származású Arthur Wynne-t tekintjük, aki a New York World magazin vasárnapi mellékletében tette közzé szókeresztezős játékát. A szórakozás rovatban megjelent feladványt egy középen üres, gyémánt alakú négyzethálóban helyezte el, alatta megadta a meghatározásokat, a FUN szót segítségként előre kitöltötte. Keresztrejtvényei ezután heti rendszerességgel jelentek meg a magazin hasábjain, s más újságok is közölni kezdték a játékos kedvű olvasók körében gyorsan népszerűvé vált feladványokat. Az olvasók a helyes megfejtést keresve megrohamozták a könyvtárakat is.

(Arthur Wynne)

Akadtak persze szkeptikusok, akik nem jósoltak nagy jövőt a gyermekjátékból felnőttek szenvedélyévé vált időtöltésnek. Több lapban viccekkel tették nevetségessé a rejtvényfejtést, de népszerűvé válását már semmi sem akadályozhatta meg. 1924-ben piacra dobták az első keresztrejtvény-könyvet, ami óriási sikert aratott, a crossword puzzle kifejezés a szótárba is bekerült. Legtovább a tekintélyes, de igen konzervatív The New York Times című lap vonakodott, amely még ekkor is a rejtvényfejtésről, mint a lelkigyakorlat primitív formájáról cikkezett, de végül beadta a derekát és közölte első keresztrejtvényét. Jól tette, hiszen napjainkban a lap keresztrejtvényei a legnépszerűbbek az Egyesült Államokban.

A keresztrejtvény 1925. január 22-én Magyarországra is megérkezett. A Ma este című lap hasábjain megjelent feladványt Kristóf Károly fiatal újságíró szerkesztette, miután meglátta az angol lapokban közölt négyzetrácsos feladatokat. A legenda szerint a kész rejtvényt szerette volna kipróbálni valakin, ezért leszaladt az EMKE-be, ahol egy fiatalember a verseskötetét árulta. Fölhívta a szerkesztőségbe, leültette, s elé tette a feladványt, de az a trükkös négyzetháló láttán azt mondta: Van nekem elég rejtvény az életemben! – azzal felállt és elment. A fiatalembert József Attilának hívták és ma már a magyar költészet halhatatlanja. (Kristóf Károly egyébként több keresztrejtvénnyel nem próbálkozott, de alapító tagként dolgozott az 1957-ben elindított Füles rejtvényújság szerkesztőségében.)

A keresztrejtvény évszázados története során a rejtvénykészítők a feladványok számos típusát alakították ki (olasz, skandináv, stb.), ki az egyikre, ki a másikra esküszik. A Guinness Rekordok Könyve szerint az eddigi legtermékenyebb rejtvénykészítő az angol Roger Squires, aki 74. 634 rejtvényt állított össze, ehhez kb. két és negyed millió magyarázatot adott meg.

Íme a mi exkluzív KORONAkarácsonyi feladványunk BUBORÉK KONCERT jegyért! 

 


Olvasói kommentek

Komment írás

Az e-mail címed nem kerül nyilvánosságra. Required fields are marked *

tizennyolc − tizenegy =


KORONAfm100

itthon vagy...

Most szól
KORONAfm100
Itthon vagy...