Mik a vegyes életbiztosítás előnyei?

Írta ekkor 2023-01-06

A kockázatviselési szolgáltatások mellett gyakran merül fel igényként a megtakarítási lehetőség is, erre a kombinációra pedig a vegyes életbiztosítás az egyik legalkalmasabb eszköz. A kockázati forma előnyeit már rengetegen ismerik, hiszen segítségével egy alacsony havidíj mellett gondoskodhatunk szeretteink anyagi biztonságáról, ha velünk esetleg történne valami. A konstrukció leggyakrabban haláleset bekövetkeztekor térít, ám ezt különböző kiegészítő szolgáltatásokkal kibővíthetjük. Így aztán balesetek, rokkantság, vagy betegség esetén is részesülhetünk kifizetésben. Nem is igényel különösebb magyarázatot tehát, hogy akinek az élethelyzetéből adódóan meghatározó a rendszeres havi bevétele és attól mások is függnek, annak mindenképpen ajánlott egy ilyen biztosítás megkötése. Ugyanakkor ez a biztonsági háló csupán egyik pillére a nyugodt mindennapoknak, anyagi helyzetünket ugyanis legalább ilyen mértékben határozzák meg befektetéseink. Sok esetben elsősorban kényelmi szempontból azt szeretnénk, ha ez a két cél egy eszköz segítségével megoldható lenne, ezt az elvárást pedig a pénzintézetek is felismerték. A vegyes életbiztosítás ugyanis pontosan erre jelent kiváló megoldást, hiszen amellett, hogy káresemények bekövetkeztekor védve vagyunk általa, egy könnyedén alkalmazható megtakarítási formának tekinthető. A Grantis független pénzügyi tanácsadóival folytatott konzultáció során pedig könnyedén megválaszthatjuk azt a konstrukciót, ami élethelyzetünknek és céljainknak a leginkább megfelelő.

Mit is takar egész pontosan a vegyes életbiztosítás?

A megtakarításos kockázatviselési szolgáltatásoknak két fő típusa létezik. Az úgynevezett unit-linked, azaz a befektetési egységhez kötött változat esetén a portfoliónkat saját magunknak kell összeállítanunk, emiatt szakember segítségére lesz szükségünk, hacsak nem rendelkezünk kellő mélységű ismeretekkel. Ennek azonban van egy jelentős előnye, mégpedig az, hogy az elérhető hozam nagysága gyakorlatilag csak a választott eszközök függvénye, azaz hosszú távon igen szép eredmények érhetők így el. A vegyes életbiztosítás ezzel szemben garantált kamatot ad, a biztosítási összeget pedig mi magunk határozhatjuk meg, előre. Ez egy rendkívül egyszerű és átlátható konstrukcióvá teszi, hiszen egy adott havidíj mellett pontosan látjuk már az első pillanattól kezdve, hogy mekkora kifizetésre számíthatunk a futamidő lejártakor, vagy a szerződésben foglalt káresemények bekövetkeztekor.

A vegyes életbiztosítás előnyei és hátrányai

Ennek tükrében már jól látszik, hogy a formátum egyik legnagyobb pozitívuma a kiszámíthatóságában rejlik. A befektetésben rejlő rizikót nem mi, hanem a pénzintézet vállalja, így a biztosítási összegnél kevesebb nem lehet a kifizetés. Ez a fajta nyugalom és komfort nagyon sokak számára döntő tényező, ugyanakkor nem szabad megfeledkeznünk a hátrányokról sem, bizonyos helyzetekben ugyanis azoknak döntő befolyása lehet. A kockázatmentességnek és a kényelemnek ugyanis ezúttal is ára van, mégpedig az esetlegesen elmaradt hozamok. Mivel a biztosító fix kamatot garantál, ezért úgy eszközöl befektetéseket, hogy az elvárt értékeket teljesítse, ám a lehető legkisebb rizikó mellett. Ez egyben azt is jelenti, miszerint a szerződött mértéknél nem igazán érdemes magasabbat remélni és más eszközökhöz viszonyítva ez hosszú távon jelentős különbségeket jelenthet. Ennek tükrében nagyon alaposan meg kell fontolni, hogy mely élethelyzetekben jelent optimális megoldást ez a forma és amennyiben kétségeink támadnának, akkor mindenképpen kérjük ki független pénzügyi tanácsadó segítségét.

Kinek ajánlott a vegyes életbiztosítás

Miképp az a fentiekből is jól látszik, ez a forma elsősorban azok számára jelent optimális eszközt, akik kockázatkerülő módon állnak hozzá befektetéseikhez. Ennek mértékét ugyanakkor érdemes több irányból is meggondolni, mert egyáltalán nem mindegy, hogy az pénzügyileg valóban indokolt-e. A rizikósabb megoldások, mint amilyen például a befektetési egységhez kötött életbiztosítás is, hosszú távon szinte biztosan jobban teljesítenek. Ennek egyszerű az oka és a diverzifikációban keresendő. Minél több idő áll a rendelkezésünkre, annál könnyebb ugyanis porlasztani a kockázatot. Legfőképp tehát az életkorunk és a vállalt futamidő az, ami választ ad kérdésünkre. Amennyiben maximum 5-10 évben gondolkodunk és a magasabb kamatok helyett jóval fontosabb, hogy megtakarításunk biztos alapokon nyugodjon, akkor a vegyes életbiztosítás előnyei kerülnek előtérbe. Ezzel szemben, ha még legalább 20-25 évünk van hátra a nyugdíjig, akkor szinte biztosan jobban járunk egy olyan konstrukcióval, ami némiképp rizikós ugyan, de cserébe jóval nagyobb hozammal kecsegtet. A plusz kamat ugyanis évtizedes távlatokban nézve olyan extra hasznot adhat, ami komoly összeget jelent a futamidő végére. Kétségtelen tehát, hogy döntésünk nagyon alapos körültekintést igényel és ha a legkevésbé is bizonytalannak érezzük magunkat, akkor feltétlen kérjük tapasztalt hozzáértők tanácsait.


Olvasói kommentek

Komment írás

Az e-mail címed nem kerül nyilvánosságra. Required fields are marked *

négy × négy =


KORONAfm100

itthon vagy...

Most szól
KORONAfm100
Itthon vagy...